Następna edycja na jesieni 2020
Rozsmakuj się w krainie curry, maharadżów, jaskrawych sari, krów i wielbłądów !
Długość wyjazdu: 17 dni
Trasa:
Delhi, Dźajsalmer, Dźodhpur, Ranakpur, Udajpur, Ćittaurgarh, Puszkar, Dźajpur, P.N. Ranthambore, Fatehpur Sikri, Agra, Mathura, Delhi
Termin:
17 marca – 2 kwietnia 2020
dopuszczamy możliwości przesunięcia daty wylotu o maksymalnie 2 dni wcześniej lub 1 później
Rodzaj wyjazdu:
Wycieczka do Indii: bardzo łatwy, mało intensywny, o charakterze objazdowym. Formuła zakłada „podanie” Indii w wyszukanej, bezpiecznej i strawnej formie.
Dla kogo:
D dla każdego, bez żadnych ograniczeń wiekowych.Wcześniejsza praktyka jogi nie jest warunkiem wzięcia udziału w wyjeździe.
Zakwaterowanie:
pokoje 2-osobowe z prywatnymi łazienkami i klimatyzacją, w wysokiej jakości, czystych i dobrze prowadzone hotelach standardu 3* i 3+
Planujemy pobyt w poniższych hotelach:
New Delhi: 3* Picasso Prive (1+2 noce)
Dźajsalmer: 3* Hotel Rawal Kot (2 noce)
Dźodhpur: 3* The Marugarh Resort (2 noce)
Udajpur: 3* Mahendra Prakash (2 noce)
Puszkar: 3* Pushkar Fort (2 noce)
Dźajpur: 3* Surya Villa (2 noce)
Ranthambore: The Shergarh Resort (1 noc)
Agra: 3* Hotel Royale Regent (1 noc)
W przypadku braku ich dostępności zostaną zastąpione innymi, o podobnym standardzie i lokalizacji.
Wyżywienie: 15 śniadań, 15 obiadów, 11 kolacji
Główne atrakcje
Program wyjazdu
Wylot z Warszawy do New Delhi. Liczymy na bezpośrednie połączenie z Polski, ale dopuszczamy możliwość przesiadki w jednym z portów w Europie lub na Bliskim Wschodzie.
obiad, kolacja
Przylot do stolicy Indii w nocy lub wczesnym rankiem. Po odprawie granicznej transfer prywatnym autobusem do hotelu, zakwaterowanie. Po obiedzie udamy się autokarem, by zobaczyć najbardziej znane miejsca, związane z historią i architekturą miasta: miejsce kremacji Mahatmy Ghandiego – Raj Ghat, Mauzoleum Humajuna, Bramę Indii oraz trakt królewski Raj Path. Na koniec dnia odwiedzimy Akshardham – kompleks świątynny, pretendujący do miana architektonicznej wizytówki Delhi. Zostaniemy tam również na wieczorny multimedialny pokaz fontann. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
Akshardham – to zbudowany z ogromnym rozmachem, przesycony bogactwem hinduski kompleks świątynny, nieformalna, architektoniczna wizytówka Delhi. Świątynia została otwarta 6 listopada 2005, a jej budowa trwała zaledwie 5 lat. Głównym zabytkiem jest kamienna świątynia, zawierająca w sobie mieszankę stylów architektonicznych z całych Indii. Posiada 234 bogato rzeźbione kolumny, dziewięć kopuł i 20 000 wizerunków lub posągów bóstw hinduizmu. W środku stoi posąg Swaminarayana. Poza samą świątynią, goście mogą obejrzeć zrealizowany specjalnie na potrzeby kompleksu film na wielkim ekranie IMAX, będący opowieścią o siedmioletniej pielgrzymce po Indiach odbytej przez Swaminarayana. Film zrealizowany z ogromnym rozmachem i wysokim budżetem. Filmowany był w 108 lokalizacjach na terenie Indii, a przy jego realizacji wzięło udział 45 000 aktorów i statystów – wszyscy w oryginalnych kostiumach. Dodatkowo, w Akshardham można odbyć podróż łodziami przez 10 000 lat historii Indii. W trakcie 12 minutowego rejsu zwiedzający oglądają naturalnej wielości dioramy, przedstawiające dorobek historyczny, kulturalny i techniczny Indii. Całość prezentacji wykonana jest za pomocą naturalnej wielkości figur ludzi, światła, dźwięków i robotyki.
Mauzoleum Humajuna – to mauzoleum zbudowane w połowie XVI w. na polecenie żony drugiego mogolskiego cesarza Humajuna. Składa się na niego szereg budowli z czerwonego i białego marmuru, zbudowanych we wczesnym stylu architektury mogolskiej, przypominającej to, co znamy z Tadź Mahal. Od 1993 roku na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO.
Brama Indii – zwana czasem India War Memorial jest zabytkiem zbudowanym ku chwale indyjskich żołnierzy poległych w I wojnie światowej i na frontach kampanii afgańskich. Budowlę ufundował 10 lutego 1921 roku książę Wielkiej Brytanii, według projektu Edwina Lutyensa. Nazwiska poległych żołnierzy zostały wyryte na ścianach Bramy. W 1971 utworzono tu grób nieznanego żołnierza. Brama Indii zamyka Raj Path – trakt królewski, łączący ją z budynkami rządowymi i pałacem prezydenckim.
Raj Ghat – to płyta z czarnego marmuru, miejsce kremacji zamordowanego w 1948 r. Mahatmy Gandhiego. Kiedyś to miejsce było ghatem na brzegiem Rzeki Jamuny. W sąsiedztwie znajdują się miejsca kremacji innych, ważnych dla Indii osób jak: Jawaharlara Nehru, jego córki Indiry Gandhi oraz jej dwóch synów, Sanjaya i Rajiv’a.
Uwaga: Jeżeli przylot do New Delhi odbędzie się bezpośrednim rejsem na pokładzie PLL LOT, wówczas tego dnia odwiedzimy wyłącznie Bramę Indii oraz Akshardham. Wizyta w Raj Ghat oraz Mauzoleum Humajuna zostanie przesunięta na ostatni dzień pobytu w Indiach.
śniadanie, obiad, kolacja | 1 sesja jogi
Wczesnym porankiem wrócimy na lotnisko w New Delhi, z którego polecimy do samego serca wielkiej Pustyni Thar, do złotego Dźajsalmeru (Jajsalmer) – miasta iście wyjętego z kart baśni. Lot potrwa niewiele ponad 1 godzinę. Na miejscu przejazd do hotelu, zakwaterowanie i obiad. Następnie odwiedzimy stale zamieszkały Fort Dźajsalmer oraz jego bogato zdobione świątynie dźinijskie. Zobaczymy również królewskie grobowce Bada Bagh oraz misternie wyrzeźbione w piaskowcu świątynie nad brzegiem sztucznego Jeziora Gadisar. Wieczór pozostawimy do dyspozycji uczestników. Wspólna kolacja, nocleg.
Dźajsalmer – często zwany „złotym miastem” za sprawą koloru żółtego piaskowca będącego głównym tutaj budulcem. Leży w samym sercu pustyni Thar (Wielkiej Pustyni Indyjskiej). Został założony w 1156 roku jako warowna osada kupiecka i ośrodek władzy na przecięciu głównych szlaków karawanowych prowadzących przez pustynię. Od 2013 roku znajduje się na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO. Główną atrakcją miasta jest jeden z ostatnich na świecie „żywych fortów”, czyli stale zamieszkałych ufortyfikowanych miast. Jeszcze do końca XVII wieku, Dźajsalmer składał się wyłącznie z samego fortu. Dopiero później, na skutek rozwoju osady, zabudowa zaczęła rozrastać się u podnóża fortecy. Do dzisiaj, ? mieszkańców zamieszkuje 800-letni fort, będący równocześnie drugim najstarszym fortem w Radżastanie. Na jego terenie można oglądać wspaniale rzeźbione w piaskowcu domy zamożnych kupców, pałac maharadży, misterne świątynie hinduskie i dźinijskie oraz okazałe mury obronne, z 99 potężnymi bastionami.
śniadanie, obiad, kolacja | 1 sesja jogi
Po śniadaniu ponownie odwiedzimy Fort Dźajsalmer, tym razem aby poznać jeden z jego klejnotów, najwspanialszą rezydencję kupiecką regionu – Patwon Ki Haveli. Następnie, po obiedzie, opuścimy Dźajsalmer udając się do jednej z okolicznych wiosek. Tam – w gościnie u mieszkańców – będziemy mogli podejrzeć tradycyjny styl ich życia, architekturę zabudowań, wejść do domostw i wziąć udział w codziennych obowiązkach. W drugiej części popołudnia pojedziemy jeszcze głębiej w pustynię. Przesiądziemy się na wielbłądy i na ich grzbiecie, wolno i dostojnie pomaszerujemy w kierunku zachodzącego słońca. Na koniec powrót do Dźajsalmeru, wspólna kolacja, nocleg.
Patwon Ki Haveli – to najwspanialsza rezydencja kupiecka w regionie. Jest najstarszą tego typu budowlą w mieście i łączy w sobie pięć mniejszych rezydencji. Olśniewa swoją architekturą i zdobieniami. Ma ponad 60 rzeźbionych w żółtym piaskowcu balkonów, a wnętrza zwyczajnie zapierają dech w piersiach.
śniadanie, obiad, kolacja | 1 sesja jogi
Po śniadaniu, udamy się w 5-godzinną podróż przez pustynię, do „błękitnego miasta”, do Dźodhpuru (Jodhpur), po drodze zatrzymując się na obiad. Transfer odbędzie się prywatnym autobusem. Na miejscu zatrzymamy się przed Pałacem Umaid Bhawan – największą prywatną rezydencją na świecie. Następnie transfer do hotelu, zakwaterowanie i kolacja.
Dźodhpur – jest co prawda jednym z największych miast Radżastanu, ale jego unikalny nastrój i architektura błękitnych domów znajdujących się u podnóża potężnej fortecy Mehrangarh sprawiają, że jest to obowiązkowy punkt wizyty w tym regionie Indii. Miasto leży na granicy pustyni Thar. Wszystkie budynki w starszej jego części pomalowane są na kolor niebieski, co pierwotnie miało sygnalizować, że zajmowali je bramini – najwyższa kasta w Indiach. Od tego miasto wzięło swój współczesny przydomek – „błękitne”. Burzliwe losy oraz lokalizacja na skraju pustyni i na przecięciu szlaków handlowych pozostawiły po sobie bogate dziedzictwo architektoniczne i kulturowe.
Pałac Umaid Bhawan – to największa prywatna rezydencja na świecie. Ukończona w 1944 roku, jest jednym z ostatnich wielkich pałaców zbudowanych w Indiach. Współczesny Maharadża Dźodhpuru nadal zajmuje jego część. Pozostała została przekształcona w luksusowy hotel. Pałac – o ile nie jest się jego gościem – ogląda się wyłącznie z zewnątrz oraz ewentualnie pałacowe muzeum.
śniadanie, obiad | 1 sesja jogi
Dzień rozpoczniemy wizytą w oszałamiającej swoją potęgą Fortecy Mehrangarh, by następnie przespacerować się podzamczem, pomiędzy najbardziej błękitną zabudową miasta. Wierzymy głęboko, że Indie to nie tylko zabytki historii, lecz zwłaszcza ludzie i ich historie. Dlatego w drugiej części dnia, po obiedzie, udamy się na wycieczkę jeepami po wioskach zamieszkałych przez niezwykłą społeczność sekty Bisznoi. Odwiedzimy między innymi wioskę garncarzy, gdzie mieszkańcy od pokoleń zajmują się wyrobem ceramiki. Będzie można nie tylko poznać sztukę lepienia w ceramicznej glince, ale również spróbować swoich sił. W innej wiosce, odwiedzimy miejscową rodzinę, należącą do sekty Bisznoi, która pokaże nam jak żyje i czym się zajmuje. Pod koniec dnia zatrzymamy się jeszcze nad brzegiem sztucznego Jeziora Guda, będącego naturalnym wodopojem chinkary – indyjskiej gazeli oraz antylopy indyjskiej. Powrót do Dźodhpuru, czas wolny, kolacja we własnym zakresie.
Forteca Mehrangarh – to jeden z największych fortów w Indiach. Góruje nad Dźodhpurem i jest widoczny z niemal każdego miejsca. Jest jednym z architektonicznych symboli Indii. Założony w 1459 przez Rao Dźodha Singha, stał się podstawą do przeniesienia tu stolicy królestwa. Twierdza była rozbudowana przez jego następców, szczególnie intensywnie od połowy XVII do połowy XIX wieku. Aktualnie apartamenty królewskie stanowią muzeum.
Sekta Bisznoi – to licząca około 700 tys. osób społeczność zamieszkująca głównie pustynne obszary Radżastanu. Znani są ze względu na swój szczególny, podyktowany względami religijnymi stosunek do przyrody. Słyną z ochrony drzew, wody oraz indyjskich antylop i gazeli. Bisznoi znaczy „dwadzieścia dziewięć”. Liczba odnosi się do 29 przykazań w bisznoizmie (sekta wywodząca się z hinduizmu), z których kilka szczególnie dotyczy ochrony roślin i zwierząt.
Guda – ta wioska będąca rodzajem pustynnej oazy, skupionej przy sztucznym jeziorze, będącym wodopojem chinkar – indyjskich gazeli, antylop oraz licznych ptaków wędrownych.
śniadanie, obiad, kolacja | 1 sesje jogi
Po śniadaniu odwiedzimy wspaniałe Ogrody Mandore, pełne rzeźbionych w kamieniu świątyń i królewskich cenotafów. Następnie opuścimy Dźodhpur i udamy się prywatnym autobusem do Ranakpuru. Tam odwiedzimy jeden z najwspanialszych na świecie kompleksów świątyń dźinijskich. Przejazd zajmie nam około 3 godzin. Następnie obiad i kolejne 2 godziny jazdy doprowadzą nas do „białego miasta” – Udajpuru. Na miejscu zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.
Ogrody Mandore – są ostatnią pozostałością po dawnym mieście Mandore, które przez wieki było stolicą królestwa Jodhpur. Było wielokrotnie atakowane i łupione. Aby ochronić się przed inwazjami, w 1459 roku rządzący przenieśli ośrodek władzy do nowopowstałej fortecy Mehrangarh. W ten sposób Mandore zostało opuszczone. Współcześnie pozostały tylko ogrody, pełne rzeźbionych w kamieniu świątyń i królewskich grobowców. Przypominają one o chwalebnej przeszłości dawnej stolicy.
Ranakhpur – to jeden z najwspanialszych dźinijskich kompletów świątynnych na świecie i ważny ośrodek pielgrzymkowy. W całości zbudowany z marmuru, przez swoją bogatą ornamentykę, liczbę detali, ponad 1400 zdobionych filarów i ogromną liczbę wizerunków dżinijskich idoli, jest absolutną perełką architektoniczną w skali nie tylko Indii, ale zapewne i świata. Kompleks pochodzi z XV w. i poświęcony jest dźinijskiemu bogowi Adinatowi.
śniadanie, obiad, kolacja | 1 sesje jogi
Dzień rozpoczniemy zwiedzaniem potężnego pałacu miejskiego przy okazji podziwiając widoki na malownicze Jezioro Pichola. Wierząc, że najlepszą drogą do poznania jest doświadczenie czegoś, chcemy zabrać wszystkich na kurs gotowania zakończony wspólną kolacją. Wieczór pozostawimy wolny do dyspozycji uczestników. Nocleg w Udajpurze.
Pałac w Udajpurze – to dawna siedziba władców dynastii Mewar. Jego budowa rozpoczęła się w 1553 roku, kiedy to Maharadża Udai Singh II przeniósł swoją stolicę z Ćittaurgarh do nowo założonego nad brzegiem Jeziora Pichola – Udajpuru. Pałac był budowany przez prawie 400 lat w ekstrawaganckim stylu i jest uważany za największy tego typu obiekt Radżastanie. Zbudowany na wzgórzu, w połączeniu stylów architektonicznych radżasthańskiego i mogolskiego. Szczyci się największą na świecie, prywatną kolekcją kryształów. Pałac był scenografią dla nakręconego w 1983 roku filmu James Bond – Ośmiorniczka.
Kurs gotowania – Impreza przewidziana dla wszystkich uczestników, włączona w cenę wyjazdu. Każdy będzie mógł wziąć czynny udział w gotowaniu, lub – jeśli nie będzie miał takiej ochoty – będzie mógł stać się jedynie biernym obserwatorem kuchennych zmagań. W tym czasie uczestnicy nie tylko poznają praktyczny aspekt gotowania wybranych potraw, lecz również będą mogli dowiedzieć się szerzej na temat tradycyjnej kuchni indyjskiej, używanych składników, przypraw czy technik przyrządzania potraw. Całość zakończy się wspólnym posiłkiem.
śniadanie, obiad, kolacja | 1 sesje jogi
Po śniadaniu wyruszymy do oddalonego o około 2,5 godz. jazdy Ćittaurgarh (Chittaurgarh). Naszym celem będzie najrozleglejsza twierdza Radżastanu, znajdująca się na liście dziedzictwa UNESCO – forteca Ćittaur. Następnie obiad i przejazd około 4 godz. do Puszkaru. Na miejscu zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.
Twierdza Ćittaur – powstała w VIII wieku, była przez kilka stuleci ośrodkiem władzy i stolicą księstwa Mewar. Wielokrotnie oblegana przez muzułmańskich władców, zdobyta w 1303 r. przez sułtana Delhi, który zakochał się w mieszkającej w twierdzy księżniczce Padmini. Po klęsce księżniczka wraz z wszystkimi damami dworu popełniła rytualne samobójstwo (dźohar), by uniknąć hańby ze strony sułtana. Kresem Ćittaur było przeniesienie stolicy do nowo założonego Udajpuru. Pomimo ogromnych zniszczeń, Ćittaur do dziś jest najpotężniejszą twierdzą Radżastanu. W 2013 roku całość wpisano na listę dziedzictwa UNESCO.
śniadanie, obiad | 1 sesja jogi
Całodniowe zwiedzanie miasta zaczniemy od wizyty w jedynej w całych Indiach świątyni poświęconej bogu Brahmie – Jagatpita Brahma Mandir. Następnie zejdziemy nad brzeg Jeziora Puszkar, podziwiając liczne świątynie i ghaty – schody prowadzące do świętych wód jeziora. Będzie można obserwować pielgrzymów oczyszczających się z grzechów przez kąpiele w jeziorze. Później, po obiedzie postaramy się zmienić płaszczyznę postrzegania miasta. W tym celu pojedziemy kolejką linową na szczyt górującego nad Puszkarem wzgórza, do Świątyni Savtri. Ze szczyty rozpościera się wspaniała panorama okolicy, z Jeziorem Puszkar w samym centrum. Popołudnie i wieczór pozostawimy uczestnikom do własnej dyspozycji. Będzie można ten czas poświęcić na indywidualne spacery, eksplorację miasta, zakupy czy odpoczynek. Kolacja we własnym zakresie.
Puszkar – to jedno z najświętszych miejsc w Indiach i każdy Hindus przynajmniej raz w życiu powinien tu przyjechać, aby dokonać oczyszczającej kąpieli w tutejszym jeziorze. Jest ono centralnym punktem miasta, wokół którego rozlokowane są ghaty – wchodzące do wody schody – na których wyznawcy hinduizmu obmywają się ze złej karmy. Pozycja oraz świętość Puszkaru zostały zagwarantowane w samych świętych księgach Hinduizmu – Ramajanie i Mahabharacie, przez co Puszkar jest celem pielgrzymek wyznawców hinduizmu, dźinizmu i sikhizmu. Największym skarbem miasta jest jedyna w Indiach świątynia boga Brahmy – pierwszego z bogów hinduistycznych, mocy twórczej, bez której świat by nie istniał. Puszkar w sanskrycie oznacza „niebieski lotos”.
śniadanie, obiad, kolacja | 1 sesje jogi
Po śniadaniu opuścimy Puszkar i trzy godziny jazdy prywatnym autobusem później dotrzemy do stolicy Radżastanu – różowego miasta, Dźajpuru (Jaipur). Na miejscu obiad i zwiedzanie głównych zabytków. Odwiedzimy architektoniczną wizytówkę miasta – Pałac Wiatrów – Hava Mahal, unikalne obserwatorium astronomiczne – Dźantar Mantar, Miejski Pałac oraz królewskie grobowce w Gaitor. Przed końcem dnia udamy się jeszcze do miejsca, gdzie dowiemy się wszystkiego na temat sari oraz salwar kameez. Kolacja i nocleg.
Dźajpur – to największe miasto i współczesna stolica Rażastanu, popularnie zwana „różowym miastem”. Założone przez radźpuckiego władcę Dźaja Singha II, który stworzył jedno z pierwszych kompleksowo zaprojektowanych i zbudowanych według planu miast w Indiach. Tym samym przeniósł ośrodek stołeczny z nieodległego Fortu Amber. Miasto zyskało różowe mury dopiero w drugiej połowie XIX w. podczas wizyty księcia Walii Alberta Edwarda, który później wstąpił na brytyjski tron.
Hava Mahal – zwany też często Pałacem Wiatrów, to nieformalna wizytówka architektoniczna Dźajpuru i doskonały przykład architektury Radźputów. Wybudowany w XVIII wieku przy jednej z głównych ulic miasta, aby umożliwić damom dworu miejscowego maharadży obserwowanie życia codziennego miasta. Nazwa Pałac Wiatrów została nadana budowli z uwagi na jej lekką konstrukcję i panującą we wnętrzach lekką, chłodną „bryzę”.
Dźantar Mantar – to niezwykłe, kamienne obserwatorium astronomiczne, wzniesione na początku XVIII wieku z inicjatywy maharadży Sawai Jai Singha II, znanego z zamiłowania do astronomii. Na jego terenie znajduje się największy na świecie zegar słoneczny. W 2010 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Gaitor – a właściwie Gatore Ki Chhatriyan to otoczony zielonymi wzgórzami kompleks świątyń i grobowców królewskich znajdujący się u podnóża fortu Nahargarh. Było to miejsce królewskich kremacji. Współcześnie można tu oglądać piękne rzeźbione w marmurze cenotafy, czyli symboliczne grobowce.
śniadanie, obiad | 1 sesje jogi
Uważamy, że najlepiej poznawać nowe rzeczy przez doświadczanie ich. Dlatego po śniadaniu udamy się na przyspieszony kurs tradycyjnego ozdabiania materiałów metodą druku blokowego. W ramach kursu, każdy będzie mógł spróbować swoich sił pod okiem doświadczonego rzemieślnika. Następnie obiad, po którym proponujemy całkowicie wolne popołudnie i wieczór. Idealny czas na zrobienie prywatnych zakupów w okolicach Tripolia Bazar, indywidualne zwiedzanie, spacer po mieście czy relaks w hotelu. Kolacja we własnych zakresie. Nocleg w Dźajpurze.
Druk blokowy – to sposób tworzenia kolorowych wzorów na tkaninie za pomocą drewnianych klocków, z których każdy ma wyryty określony wzór. Pokryte barwnikiem stemple odciska się na gładkich tkaninach uzyskując motyw. Czasami kilka warstw wzorów w różnych kolorach nakłada się, tworząc wielobarwne ornamenty. Druk blokowy jest stosowany w Indiach od XII wieku, a Indie są obecnie jednym z największych producentów i eksporterów tkanin ozdabianych tym sposobem na świecie. W ramach kursu, każdy będzie mógł nie tylko dowiedzieć się o tej metodzie zdobienia, lecz przede wszystkim spróbować własnych sił pod okiem doświadczonego rzemieślnika. Efektem naszych zmagań będzie własnoręcznie ozdobiony materiał, który będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę.
Zdobienia Henną (Mehndi) – dodatkowo, osobom zainteresowanym henną, będziemy mogli zorganizować profesjonalną sesję, gdzie w zaciszu i prywatności hotelu, lokalni artyści będą mogli odpłatnie (około 6-7 US$ / os.) nanieść ozdoby na ręce.
śniadanie, obiad, kolacja | 1 sesja jogi
Po śniadaniu opuścimy Dźajpur i udamy się do Parku Narodowego Ranthambore. Przejazd zajmie nam około 3,5 godziny. Na miejscu zakwaterowanie w hotelu i obiad. Późnym popołudniem, przesiądziemy się do samochodów terenowych i wjedziemy do parku w poszukiwaniu zwierząt. Kto wie, może na naszej drodze stanie najsłynniejszy mieszkaniec Ranthambore – tygrys bengalski? Kolacja i nocleg w Ranthambore.
Park Narodowy Ranthambore – słynie przede wszystkim z dużej populacji tygrysów bengalskich i jest miejscem, gdzie można zobaczyć te zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Uważa się, że tygrysy można łatwo dostrzec nawet w ciągu dnia. Lasy liściaste parku są typowymi przykładami dżungli występującej w środkowych Indiach. Poza tygrysami żyją tu lamparty indyjskie, nilgau indyjskie (największa antylopa azjatycka), dziki, sambary, hieny pręgowane, wargacze (rodzaj niedźwiedzia), hulmany (rodzaj małpy), makaki królewskie, krokodyle błotne i jelenie.
śniadanie, obiad, kolacja | 1 sesja jogi
Przedpołudnie spędzimy w drodze do dawnej stolicy z okresu panowania cesarza Akbara – Fatehpur Sikri. Przejazd zajmie nam około 5 godzin. Po zwiedzeniu miasta, udamy się na obiad. Później zostanie nam już tylko godzina jazdy do Agry – miasta Tadź Mahal. Zanim jednak dotrzemy do hotelu, zatrzymamy się jeszcze przed mauzoleum cesarza Akbara. Kolacja i nocleg w Agrze.
Fatehpur Sikri – to dawna stolica Wielkich Mogołów z okresu panowania cesarza Akbara. Akbar został władcą w 1556 roku w wieku 14 lat. Początkowo za stolicę obrał Agrę, jednak podobnie jak wielu innych władców indyjskich, postanowić założyć nową stolicę od postaw. Nowe miasto powstawało od 1571 roku i przyjęło nazwę Fatehpur Sikri. Zostało opuszczone w 1585 roku, prawdopodobnie z powodu braku wody pitnej. Zbudowany z miejscowego piaskowca o charakterystycznej barwie kompleks Fatehpur Sikri jest doskonałym przykładem połączenia stylów architektury muzułmańskiej, hinduskiej i perskiej. W 1986 roku został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
śniadanie, obiad, kolacja
Wczesnym rankiem odwiedzimy architektoniczny symbol Indii – osławiony pomnik miłości, Tadź Mahal. Następnie zobaczymy ostatni fort na naszej trasie – Agra Fort. Po obiedzie opuścimy Agrę i po około 1 godzinie jazdy dotrzemy do miasta związanego z historią boga Kriszny – Mathury. Odwiedzimy tam świątynię jemu poświęconą. Trzy godziny jazdy później powrócimy do Delhi. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.
Tadź Mahal – to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalna budowla Indii. Uznawana za architektoniczny symbol miłości i prawdopodobnie najczęściej odwiedzana i fotografowana turystyczna atrakcja kraju. Od 2007 roku ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata. W istocie jest mauzoleum wzniesionym przez władcę Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Kompleks składa się z głównego mauzoleum z wielką kopułą, w kształcie cebuli, charakterystyczną dla sztuki islamu i olbrzymiej bramy, symbolizującej wrota do raju.
Agra Fort – to forteca i zespół pałacowy wzniesiony z inicjatywy cesarza Akbara. Budowę rozpoczęto w 1565 roku. Do budowy zaangażowano tysiące robotników a prace ukończono już 8 lat później. Rozbudowa fortecy była kontynuowana przez następców Akbara: Dżahangira, a zwłaszcza Szahdżahana w pierwszej połowie XVII w. Po przejęciu władzy przez jego syna i następcę Aurangzeba w 1658 roku, Szahdżahan (budowniczy Tadź Mahal) został uwięziony w forcie, gdzie w 1666 roku zmarł. W 1983 roku fort został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Świątynia Kriszny w Mathurze – Mathura to święte miasto, uważane za miejsce urodzenia boga Kryszny, a głównym zabytkiem jest świątynia hinduistyczna zbudowana w domniemanym miejscu jego narodzin.
śniadanie, obiad
Ostatnim akcentem pobytu w Indiach będzie wizyta w Old Delhi. Dzień zaczniemy od zobaczenia największego meczetu Indii – Jama Masjid. Wydaje się, że nie można mówić o pobycie w Indiach bez przejechania się rowerową rikszą, a nie będzie do tego lepszego miejsca niż gwarne ulice Old Delhi. Przejedziemy przez kolorowe i wiecznie zatłoczone bazary Kinari i Chandi Chowk, wstępując jeszcze na moment do sikhijskiej gurdwary Sis Ganj Sahib. Następnie obiad, po którym proponujemy całkowicie wolne popołudnie i wieczór. Idealny czas na ostatnie zakupy i pożegnanie z Indiami. Kolacja we własnych zakresie. Nocleg w Delhi.
Chandi Chowk – to jedna z najważniejszych, najbardziej zatłoczonych, chaotycznych, barwnych, klimatycznych i zapadających w pamięć arterii starego Delhi. Pełne bazarów, sklepów, straganów, poprzecinane wąskimi alejkami równie zatłoczonymi i przepełnionymi handlem i zapachami przypraw. Razem z otaczającymi świątyniami, jest jednym z tradycyjnych ośrodków kultury i tradycji Delhi.
Jama Masjid – to główny meczet Delhi zbudowany w latach 1654-1658 przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, budowniczego Tadź Mahal. Jest to największa muzułmańska budowla sakralna w Indiach, zdolna pomieścić 25000 wiernych.
Gurdwara Sis Ganj Sahib – to świątynia wyznawców Sikhizmu, jednej z religii Indii. Zbudowana w 1783 roku przy Chandni Chowk w Starym Delhi. Oznacza miejsce, gdzie dziewiąty sikhijski guru został ścięty na rozkaz cesarza Mogołów Aurangzeb za odmowę przejścia na islam.
Uwaga: Jeżeli pierwszego dnia pobytu w Indiach nie uda się zobaczyć Raj Ghat oraz Mauzoleum Humajuna, wówczas obydwa te miejsca zostaną przesunięte na to popołudnie.
śniadanie
Wylot z New Delhi i przylot do Warszawy tego samego dnia. Zakończenie imprezy.
Osoby zainteresowane zajęciami jogi, proszone są o zabranie ze sobą cienkiej i lekkiej maty do ćwiczeń, paska do jogi oraz stosownego stroju.
Uwaga: nie będzie możliwości wypożyczenia sprzętu na miejscu.
Wyjazd nie ma charakteru trampingowego, przez co jakość, lokalizacja oraz wystrój hoteli są dla nas ważne. Pragniemy, aby hotele nie były banalne, a swoim stylem, wyglądem i stylistyką uzupełniały wrażenie pobytu w kolorowym Radżastanie. Dobraliśmy hotele przestronne, często z basenem na swoim terenie, z odpowiednią przestrzenią do praktyki jogi. Duży nacisk kładziemy na to, aby były czyste, zadbane i dobrze prowadzone – w Indiach to szalenie ważne! W lokalnej nomenklaturze oznaczone są one jako hotele 3* i 3+*. Posiadają 2-osobowe, przestronne, umeblowane pokoje, z klimatyzacją i łazienką. Planujemy pobyt w poniższych hotelach. Uwaga: W przypadku braku możliwości zakwaterowania w wymienionych obiektach, zostaną one zastąpione innymi, o podobnym standardzie i lokalizacji.
Planujemy pobyt w poniższych ośrodkach (w ramach dostępności miejsc*)
*W przypadku braku możliwości zakwaterowania w wyżej wymienionych obiektach, zostaną one zastąpione innymi, o podobnym standardzie oraz lokalizacji.
Justyna Wojciechowska – pomysłodawca i założyciel Joga Sztuka Życia, dyplomowana nauczycielka jogi wg metody B.K.S. Iyengara, fizjoterapeutka. Jogę praktykuje od 1999 roku. Systematycznie uczestniczy w warsztatach doszkalających dla nauczycieli, zarówno w kraju jak i za granicą. W 2012 odbyła staż w Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute w Punie (Indie), gdzie pogłębiała swoją praktykę oraz wiedzę z zakresu terapii jogą pod okiem rodziny Iyengarów. Na co dzień uczy jogi w Warszawie, w szkole Joga Sztuka Życia, prowadzi zajęcia dla osób początkujących i zaawansowanych oraz zajęcia profilaktyczne JOGI DLA KRĘGOSŁUPA. W swojej pracy łączy wiedzę i umiejętności z zakresu fizjoterapii, jogi i pilatesa, a program zajęć stara się dobrać do możliwości i potrzeb każdego uczestnika. Od 2005 roku prowadzi wyjazdowe kursy jogi, w pięknych zakątkach Polski, a od 2010 roku również wyjazdy zagraniczne do Azji, łączące praktykę jogi i zwiedzanie najciekawszych miejsc w Indiach, Birmie, Nepalu, Sri Lance, Bali i Chinach.
Agnieszka Stępień – autorka trasy i osoba prowadząca wyjazd do Indii. Z wykształcenia geograf regionalny, z zamiłowania podróżnik. Ukończyła Geografię na Uniwersytecie Warszawskim, pisząc pracę magisterską na temat osadnictwa we Wschodnim Nepalu. Odwiedziła do tej pory 29 krajów w samej tylko Azji, spędzając tam łącznie ponad 4 lata. Regularnie zagląda do Nepalu, Birmy, Indonezji i Indii. Pierwszy kontakt z indyjską ziemią miała w 2003 roku i od tego czasu wielokrotnie przemierzyła kraj wzdłuż i w szerz prowadząc grupy oraz podróżując indywidualnie. Odwiedziła zdecydowaną większość regionów Indii. Jedyne białe dla niej plamy to Indyjskie Himalaje oraz dalekie, wschodnie prowincje przy granicy z Mjanmą. W 2013 roku współorganizowała „karawanę na skraj Tybetu” – wyprawę do nepalskiego Upper Dolpo. W 2017 roku, brała udział w wyprawie, której celem było piesze przejście przez Himalaje z Nepalu do Zachodniego Tybetu. Generalnie Azja, do której początkowo podchodziła jak „do jeża”, wydawała się być wielka, daleka, niedostępna i nieznana. Możliwość poznawania tego kontynentu, jego kultury, ludzi, geografii, religii całkowicie zmieniła jej życie, światopogląd i jednocześnie uzależniła. Teraz, już jako szczęśliwa mama z synem i jego tatą, coraz dokładniej stara się poznać obszar świata, który z każdym wyjazdem ma więcej do zaoferowania.
TRANSAZJA Krzysztof Stępień
Kubusia Puchatka 8/34, 05-800 Pruszków,
NIP 534-206-00-25, REGON 366981342,
Legalnie działająca firma, wpisana do Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych pod numerem 10621, do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1887 oraz posiadająca Gwarancję Ubezpieczeniową Organizatora Turystyki o numerze M515713.
oraz dodatkowo:
50 US$ – obowiązkowe napiwki dla lokalnych pilotów i kierowców
około 40 US$ – wiza do Indii
Zastrzegamy możliwość odwołania wyjazdu, jeżeli nie zbierze się grupa 14 osób.
W takim przypadku wszelkie wpłacone środki zostaną zwrócone w całości.
Następna edycja na jesieni 2020